Çelik Çatı Sistemleri Neden Tercih Edilmeli?

Çelik çatı sistemlerinde kullanılan çeliğin elastite modülü 2.100.000 kg/cm2 dir. Bu rakam ahşap malzemenin 20 katı,  betonun ise 10 katıdır. Mukavemeti oldukça yüksek olduğu için çelik çatı sisteminde kullanılacak olan malzeme gideri oldukça az olmaktadır.

Malzemenin az kullanılmasına bağlı olarak yapı üzerine düşen statik yük oldukça azdır. Bu durum bir deprem anında yapının daha fazla dayanması ve üzerine binen statik yükün az olmasına bağlı olarak çok daha sağlam bir yapı olmasını sağlar. 

Bu nedenle deprem kuşağında yer alan ve deprem riski fazla olan bölgelerde  çelik çatı sistemleri tercih edilmektedir.

Çelik çatı sistemlerinin imalatı atölyede kolaylıkla ve hızlı bir sürede gerçekleştirilip, bina üzerine montajı da aynı kolaylıkta ve hızda yapıldığından çelik çatı sistemleri neden tercih edilmeli sorusuna bir cevaptır.. Hava koşulları ne olursa olsun montajı engelleyen bir durum söz konusu olmaz ve çelik çatı sistemi montajı bu nedenle kısa sürede bitirilir. 

Malzeme israfının düşük olması ve çok az malzeme kullanılarak imal edilmesi çelik çatı sistemi tercih sebeplerinden biridir.  Az malzeme kullanımı aynı zamanda maliyetinde düşürülmesi anlamına gelmektedir.

Çelik çatı sistemlerinin ömrü çok uzun olduğu için  uzun yıllar size bir maliyet kalemi oluşturmaz. Çeliğin ömrü belirli olduğundan bu süreye yaklaşıldığında mukavameti düşen kısım sökülerek yeni bir çelik ile değiştirilebilir. 

Bakım ve onarımı kolay ve maliyetsiz olan çelik çatı sistemleri özellikle yüksek kesimlerde yoğun kar yağışı alan bölgelerde tercih edilmektedir. Çeliğin mukavametinin ve taşıma yükünün fazla olması fazla olması  yoğun kar yağışında diğer çatı sistemlerine göre avantaj sağlar.

Çelik malzemenin kimyasal maddeler ile temas etmemesi halinde korozyona uğramıyor olması da ömrünün ve mukavemetinin diğer malzemelere göre çok fazla olmasını sağlıyor. Bu durum çelik çatı sistemleri neden tercih edilmeli düşüncesini ortadan kaldırır. 

Çelik çatı sistemlerinde kullanılan çeliğin ömrünün uzun olması çatı sisteminin de uzun yıllar kullanılmasını sağlar. Bu durum maliyet olarak hesaplandığında size külfet oluşturmaz. Ayrıca çelik çatı sistemlerinin uygulama maliyeti diğer çatı sistemlerine göre daha uygundur.  

Fiyat – performans baz alındığında  çelik çatı sistemi açık ara ön sırada yer alır. Bu özellikleri dikkate aldığınızda çelik çatı sistemleri neden tercih edilmeli sorusuna kolaylıkla cevap verebilirsiniz.