Fabrikalarda Kenetli Çatı Kullanımı

Fabrikalar çok geniş alanlar üzerine kurulu olan ve sürekli makineler ile üretim yapan işletmelerdir.  Bu açıdan baktığınızda fabrikaların üretiminin aksaması veya üretimin belirli süreler için durması fabrika sahipleri açısından çok büyük zararlara yol açar.

 Bu nedenle fabrikanın ana binasının kusursuz bir şekilde inşa edilmesi ve her hangi bir olumsuzluğa sebebiyet vermeyecek bir çatı sistemine sahip olması gereklidir.   Bu olumsuz durumların oluşmaması için fabrika sahipleri  en sağlıklı çatı sistemi olan ve aynı zamanda maliyeti en düşük çatı sistemi olan kenetli çatı sistemini tercih ediyorlar.  

Kenetli çatı sisteminin sahip olduğu maksimum ve sıfıra yakın olan sızdırmazlık özelliği sayesinde yağışlı günlerde her hangi bir damla veya akıtma riski oluşmamakta ve üretimi aksatacak bir durum ortaya çıkmamaktadır.

Fabrikalarda kenetli sistemi  tercih edilmesinin bir diğer sebebi de çok geniş alanlara istenildiği gibi uygulanabiliyor olmasıdır. Taşıyıcı kolonlara ihtiyaç duymadan kolayca ve kısa süre de uygulanabilir bir sistem olan kenetli çatı sistemi fabrikalarda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Farklı çatı sistemlerine göre daha geniş aralıklarda uygulanabilmesi fabrikaların çatılarında kullanılmasında en büyük etkendir. Ayrıca bu kadar geniş aralıklarda kolayca uygulandığı halde ekstra maliyetleri ortadan kaldırması ve kullanılan tüm malzemelerin çok hafif olmasından kaynaklı statik açıdan çok az bir yük oluşturması da çatıyı taşıyan ana taşıyıcıların kolaylıkla çatıyı taşımasını sağlar. Diğer sistemlerde yardımcı taşıyıcı kolonlar inşa edilmek zorundadır.

Fabrikalarda kenetli çatı kullanımı ısı yalıtımı da sağlar. Kullanılan trapezler aynı zamanda sıcak ve soğuğun iç kısma geçmesini engeller. Bu durum içeride çalışan işçi açısından çok önemlidir. 

Kenetli çatı sisteminde kullanılacak olan trapez iki katman şeklinde uygulanıp araya bir akustik malzeme yada cam yünü serildiğinde hem ses hem de ısı yalıtımı sağlama şansınız vardır. Diğer sistemlerde bu imkanı bulamadığınız gibi  maliyet açısından da daha uygun maliyetlere uygulanabilir bir sistemdir.

Fabrikalar için hayati öneme sahip bu etkenler dikkate alındığında  üretimin devam etmesi, çalışanlar için ideal şartların sağlanması  amacıyla fabrikalarda kenetli çatı kullanımının ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.